Online meetingy: čo k ním potrebujete

Súčasná situácia prináša mnoho výziev a zásadných zmien, ktoré ovplyvňujú každodenné fungovanie biznisov. Medzi tieto zmeny patrí aj obmedzenie niečoho donedávna tak samozrejmého, ako je stretávanie sa s ľuďmi. Týka sa to stretnutí s obchodnými partnermi či zákazníkmi, ale často aj stretnutí s kolegami či zamestnancami vo firme. Veľká časť meetingov sa musela presunúť do online prostredia.

Našťastie, v tomto prípade nemusíme vymýšľať nové riešenia, ale stačí siahnuť po existujúcich nástrojoch. Tie síce s takouto situáciou nepočítali, ale poskytujú presne to, čo potrebujeme – možnosť komunikovať online a organizovať virtuálne meetingy. Už pred súčasnou krízou totiž existovala potreba komunikovať a pracovať na diaľku. A bude určite existovať aj po nej. Preto, aj keď všetci dúfame, že situácia sa čoskoro zlepší, ovládanie nástrojov na organizáciu online meetingov bude určite užitočné a nápomocné aj v budúcnosti. Napokon, výhodou v aktuálnej situácii je, že poskytovatelia ponúkajú aj inak platené konferenčné nástroje, resp. ich inak platené funkcie aktuálne zadarmo.

Čo k nim potrebujeme a koľko to stojí?

V prvom rade dostatočne rýchle a spoľahlivé internetové pripojenie. Našťastie, prístup k rýchlemu internetu je dnes skoro samozrejmosťou a okrem pevnej siete ho dokáže zabezpečiť aj mobilné 4G pripojenie. Často ho teda máme vo vrecku celý deň. Ďalej, požiadavka na hardvér záleží od zariadenia, ktoré používame. V zásade však potrebujeme kameru (pokiaľ chceme byť na meetingu videní, inak sa zaobídeme aj bez nej), reproduktor a mikrofón, prípadne slúchadlá – najlepšie headset s mikrofónom. Notebooky sú webkamerami, reproduktormi a mikrofónmi vybavené štandardne. Pri stolových počítačoch zrejme budete musieť kameru a headset dokúpiť. Napokon, pri mobilných zariadeniach (smartfóny a tablety) sú tieto súčasti v nich integrované a headset býva často súčasťou príslušenstva.

Výhodou teda je, že dodatočné náklady na hardvér sú minimálne. Ak aj treba nejaké príslušenstvo dokúpiť, je na výber z viacerých alternatív, vrátane cenovo dostupných. Taktiež, internetové pripojenie má väčšina z nás zabezpečené bežne a v prípade pevného pripojenia aj s neobmedzeným prenosom dát. Na obmedzenie môžeme natrafiť, ak využívame mobilný internet, kde predplatený objem dát nemusí postačovať na časté online meetingy.


Autor pracuje ako docent na Univerzite Komenského v Bratislave, Fakulte managementu, Katedre stratégie a podnikania. Venuje sa podnikateľskému vzdelávaniu, tréningu a poradenstvu a tiež výskumu v oblasti podnikania, MSP, podnikateľského prostredia a podnikateľského vzdelávania.