Prepuknutie pandémie, ktorá súvisí s celosvetovým šírením COVID-19 a jeho bezprostredným šokom na oblasť cestovného ruchu spôsobilo, že v súčasnosti toto odvetvie dosahuje straty významného rozmeru.
Očakávania v oblasti vývoja pandemickej situácie sa od marca zhoršili. Faktom je, že súčasná kríza bude mať väčší vplyv na pokles HDP ako kríza z roku 2009. Pre udržateľný a konkurencieschopný ruch je potrebné prijať krátkodobé, ale najmä dlhodobé riešenia.
Z právneho vývoja v oblasti cestovného ruchu vyplýva, že legislatívne zmeny v tomto sektore nie sú prijímané často. Na jednej strane sa to môže považovať za výhodu spočívajúcu v stabilizácií legislatívy. Na druhej strane sa subjekty podnikajúce v tejto oblasti, rovnako ako iné MSP, stretávajú so zvyčajnými problémami podnikateľov, pričom taktiež požadujú zmenu právnych predpisov, ktorá by zlepšila podnikateľské prostredie na Slovensku. V analýze je pozornosť venovaná aj tejto problematike.
Aj na základe stretnutí so zástupcami podnikateľov z cestovného ruchu boli identifikované všeobecné, ako aj špecifické bariéry v podnikaní v odvetví cestovného ruchu. Medzi všeobecné z nich patria najmä: sezónnosť, nerovnomerné rozloženie návštevnosti cieľových destinácií, nedostatok pracovnej sily a nedostatočná kvalifikácia, nedostatočne využitý potenciál účelového využitia miestnej dane, nízka úroveň infraštruktúry cestovného ruchu, aktuálne chýbajúca koncepčná marketingová a propagačná podpora cestovného ruchu a iné. Medzi identifikované špecifické bariéry spojené s COVID-19 patria najmä očakávania v rámci ekonomického a pandemického vývoja, ako aj neistota a iné bariéry, ktoré sú bližšie analyzované v predmetnom dokumente.