Podpora rodinného podnikania

rodinne-podnikanie-logo.jpg

FAQ

  • Štátna pomoc je podľa čl. 107 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ak nie je zmluvami ustanovené inak, pomoc poskytovaná členským štátom alebo akoukoľvek inou formou zo štátnych prostriedkov, ktorá narúša hospodársku súťaž alebo hrozí narušením hospodárskej súťaže tým, že zvýhodňuje určitých podnikateľov alebo výrobu určitých druhov tovaru, je nezlučiteľná s vnútorným trhom, pokiaľ ovplyvňuje obchod medzi členskými štátmi.
  • Čo to pre mňa ako podnikateľa znamená? Hodnota služby t.j. výška pomoci, ktorú dostanem, bude zaznamenaná v národnom registri štátnej a minimálnej pomoci – informačnom systéme SEMP. Každá poskytnutá pomoc od všetkých poskytovateľov pomoci a v rámci aj iných schém minimálnej pomoci (pomoci de minimis) sa danému podnikateľovi kumulatívne narátava. V rámci schémy minimálnej pomoci nesmie táto pomoc presiahnuť 300 000 eur v priebehu troch rokov. Trojročné obdobie, ktoré sa má zohľadniť na účely Nariadenia Komisie (EÚ) 2023/2831, sa posudzuje priebežne. Pri každom novom poskytnutí minimálnej pomoci (pomoci de minimis) treba zohľadniť celkovú výšku minimálnej  pomoci (pomoci de minimis) poskytnutej v predchádzajúcich troch rokoch (t. j. tri roky spätne odo dňa poskytnutia pomoc).

Pomoc sa vzťahuje na všetky odvetvia hospodárstva okrem:

a) pomoci v prospech podnikov pôsobiacich v sektore rybolovu a akvakultúry;

b) pomoci poskytovanej podnikom pôsobiacim v oblasti spracovania a marketingu produktov rybolovu a akvakultúry, ak je výška pomoci stanovená na základe ceny alebo množstva kúpených výrobkov alebo výrobkov uvedených na trh;

c) pomoci poskytovanej podnikom pôsobiacim v poľnohospodárskej prvovýrobe;

d) pomoci poskytovanej podnikom pôsobiacim v oblasti spracovania a marketingu poľnohospodárskych výrobkov, a to v jednom z týchto prípadov:

  • ak je výška pomoci stanovená na základe ceny alebo množstva takýchto výrobkov kúpených od prvovýrobcov alebo uvedených na trh príslušnými podnikmi,
  • ak je pomoc podmienená tým, že bude čiastočne alebo úplne postúpená prvovýrobcom.

Ak podnik pôsobí v jednom zo sektorov uvedených v odseku 3 písm. a), b), c) alebo d) a zároveň pôsobí v jednom alebo viacerých iných sektoroch alebo vykonáva iné činnosti, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania (DM - 48/2024), vzťahuje sa táto schéma na minimálnu pomoc poskytovanú v súvislosti s týmito inými sektormi alebo činnosťami za predpokladu, že príjemca zabezpečí (a vykonávateľ overí) pomocou primeraných prostriedkov, ako je napríklad oddelenie činností alebo oddelenie účtov, aby činnosti v sektoroch vylúčených z rozsahu pôsobnosti Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania nevyužívali minimálnu pomoc poskytovanú v súlade s touto schémou.

Schéma minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania sa nevzťahuje na minimálnu pomoc poskytovanú na činnosti súvisiace s vývozom do tretích krajín alebo členských štátov, konkrétne pomoc priamo súvisiacu s vyvážanými množstvami, pomoc na zriadenie a prevádzkovanie distribučnej sústavy alebo na iné bežné výdavky súvisiace s vývoznou činnosťou.

Pomoc poskytovaná podľa Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania nie je podmienená uprednostňovaním používania domácich výrobkov a služieb pred dovážanými. 

Významnú časť malých a stredných podnikov tvoria rodinné podniky, ktoré vytvárajú podmienky pre rast pracovných miest a zamestnávanie znevýhodnených sociálnych skupín. Podľa dostupných štúdií len 30% rodinných podnikov prežije po 2. generáciu, 10  - 15% prežije po 3. generáciu a len 3 - 5% prežije aj po 4. generáciu. Program je preto zameraný na posilnenie konkurencieschopnosti a rastu rodinných podnikov pôsobiacich v regionálnom, národnom alebo medzinárodnom priestore.

Hlavným cieľom programu a podpory formou poskytovanej minimálnej pomoci pre MSP v oblasti rodinného podnikania je podporiť rozvoj rodinného podnikania na Slovensku a vytvárať vhodné podmienky na životaschopné rodinné podnikanie, na úspešné zvládnutie významných prekážok a míľnikov v rodinnom podnikaní, ako sú proces generačnej výmeny, zvládanie rodinných a pracovných vzťahov, rozvoj talentov a príprava nastupujúcej generácie, integrovanie profesionálneho manažmentu, transfer vlastníckych vzťahov a pod.

Programom MH SR ako poskytovateľ pomoci a SBA ako jeho vykonávateľ pomáha rodinným firmám zvládnuť proces generačnej výmeny. Ide o náročný proces, často komplikovaný, ktorý niekedy trvá aj viacero rokov a veľké množstvo firiem ho nemusí úspešne zvládnuť alebo „prežiť“.

Viac o podmienkach a bariérach rodinných podnikov na Slovensku nájdete v sekcii analýzy a štúdie.

Podpora sa poskytuje nepriamou formou ako informácie, individuálne a skupinové poradenstvo, vypracovanie analýz a návrhov stratégií pre konkrétnu firmu v oblasti rodinného podnikania, účasťou na medzinárodných odborných podujatiach.

V pripravovanej výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory v roku 2024 sa podpora bude poskytovať na individuálne odborné poradenstvo v otázkach nástupníctva a generačnej výmeny vrátane transferu vlastníctva.

·        Všetky služby sú bezplatné

·        Spolupracujeme so sieťou externých konzultantov, mentorov a lektorov s rozsiahlou škálou expertízy v ktorej poskytujú poradenstvo

·        Sú určené pre skupiny a/alebo jednotlivcov

·        Obsah konzultácií je možné upraviť podľa potrieb a na mieru požiadaviek rodinného podniku

·        Formu a intenzitu spolupráce rodinného podniku s priradeným expertom/expertami si dohodnú zainteresované strany

Oprávnenými príjemcami pomoci sú fyzické osoby alebo právnické osoby, ktoré sú podnikateľmi podľa ustanovenia § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka, založené a existujúce podľa práva Slovenskej republiky, so sídlom a/alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky, ktoré spĺňajú definíciu mikro, malého a stredného podnikateľa (ďalej aj "MSP") a zároveň  na účely  výzvy a Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania spĺňajú aj definíciu MSP v oblasti rodinného podnikania (viac v znení výzvy a schémy článok F).

MSP v oblasti rodinného podnikania (ďalej aj "rodinný podnik") pre účely Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania sa rozumie skupina fyzických osôb, ktorých spájajú pokrvné väzby alebo rozhodnutím súdu alebo zákonom uznané väzby s rovnakým účinkom (adopcia, manželstvo) alebo majú medzi sebou osobné, vzájomné väzby a majú záujem týmito spoločnými väzbami vytvoriť vzájomnú závislosť, previazanosť a odkázanosť (druh, družka) (ďalej len „rodina“) a spĺňajú aspoň jednu z nasledovných podmienok vo vzťahu k podniku[1]:

  • jeden člen alebo viacerí vlastnia viac ako 50 % podielov, hlasov alebo akcií v podniku
  • jeden člen alebo viacerí vlastnia v podniku taký podiel, počet hlasov alebo akcií, že sú schopní presadiť svoju vôľu proti ostatným spoluvlastníkom (ďalej len „má vplyv“)
  • jeden člen alebo viacerí vykonávajú kontrolné funkcie v podniku a majú vplyv
  • jeden člen alebo viacerí vykonávajú riadiace funkcie v podniku a majú vplyv.

Predpokladaný začiatok poskytovania odborného poradenstva formou konzultácií pre úspešný rodinný podnik, s ktorým je uzatvorená Zmluva o poskytnutí podpory vo forme poskytovania odborného poradenstva v otázkach nástupníctva a generačnej výmeny, v rámci výzvy zverejnenej 30.10.2024 je predbežne stanovený na koniec decembra 2024 / začiatok januára 2025. Termín bude upresnený tu a na stránke výzvy.

Ukončenie konzultácií: najneskôr 9.3.2025. V prípade zmeny bude každý zmluvný prijímateľ pomoci (rodinný podnik)  v predstihu informovaný.

Poznámka: Termíny sú zatiaľ indikatívne a slúžia na informačné účely verejnosti. Platia za predpokladu, že SBA bude poverená Ministerstvom hospodárstva SR na realizáciu Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania, a teda na otvorenie výzvy pre rodinné podniky nepriamou formou podpory. SBA si týmto vyhradzuje právo zmeniť podmienky, najmä termíny a lehoty pripravovanej výzvy.

Vo výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory formou individuálneho odborného poradenstva v otázkach nástupníctva a generačnej výmeny v rámci Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania vyhlásenej v druhej  polovici roku 2024 bude úspešnému podnikateľovi priradený konzultant/i (expert/i) z kapacít poskytovateľa poradenských služieb.

Ak žiadateľ potrebuje riešiť viacero tém v rámci svojho podnikania v otázkach generačnej výmeny, je možné spolupracovať s viacerými expertmi. Experti budú priradení úspešnému podnikateľovi (príjemcovi pomoci) z kapacít poskytovateľa poradenských služieb.

Vo výzve 2024 sa dokumenty (žiadosť aj povinné prílohy) podávajú prioritne v elektronickej forme. Povinné prílohy aj vygenerovaná žiadosť vo formáte pdf však musia byť podpísané a následne odoslané do SBA elektronicky alebo doručené v listinnej podobe.

1. Podpísať povinné prílohy Žiadosti, ktoré sa nahrávajú do elektronického formulára žiadosti, je možné dvomi spôsobmi:

  • Kvalifikovaným elektronickým podpisom (ďalej len „KEP“) - vyplnené a KEP-om podpísané povinné prílohy Žiadosti nahrajte do elektronického formulára Žiadosti, alebo
  • Ručným podpisom - vyplnené a rukou podpísané povinné prílohy Žiadosti naskenujte a nahrajte do elektronického formulára Žiadosti.

2. Po odoslaní elektronického formulára Žiadosti na stránke NPC, Vám na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii do NPC, príde vygenerovaná Žiadosť vo forme pdf dokumentu. Následne túto Žiadosť podpíšte a) podpisom KEP alebo b) ručne a naskenujte. Vyžaduje sa podpis štatutárnym/i zástupcom/ami. Takto podpísanú Žiadosť odošlite na e-mailovú adresu rodinnepodnikanie@sbagency.sk, a to do 5 (slovom: piatich) pracovných dní. Do predmetu e-mailu napíšte „Rodinné podnikanie - názov vašej firmy“.

Všetky dokumenty (žiadosť aj povinné prílohy) je možné podpísané podať aj v listinnej forme a doručiť do SBA.

Nie. Vo výzve zverejnenej v druhej polovici roku 2024 témou poradenstva môžu byť nasledovné okruhy a otázky:

-  generačná výmena a nástupníctvo z hľadiska riadenia rodinnej firmy (manažérske nástupníctvo) a

-  nástupníctvo z hľadiska majetku rodinného podniku (transfer vlastníctva).

Viacej o témach nájdete v texte dokumentu Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory v rámci Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania (DM - 48/2024)

Výzva 2024 - všetky termíny budeme priebežne upresňovať a dopĺňať tu, na stránke výzvy, na sociálnych sieťach SBA.

Termíny sú zatiaľ indikatívne a slúžia na informačné účely verejnosti. Platia za predpokladu, že SBA bude poverená Ministerstvom hospodárstva SR na realizáciu Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania, a teda na otvorenie výzvy pre rodinné podniky nepriamou formou podpory. SBA si týmto vyhradzuje právo zmeniť podmienky, najmä termíny a lehoty pripravovanej výzvy. Ďakujeme za trpezlivosť a budeme vás informovať o ďalšom vývoji.

Zverejnenie výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory formou poradenstva:

30. október 2024

Žiadosti v rámci tejto Výzvy je možné predkladať od:

14. 11. 2024

Posledný deň na predkladanie žiadosti:

21.11.2024 do 23:59h

Predpokladaný termín na vyhodnotenie žiadostí:

december 2024

Predpokladaný termín začiatku poskytovania poradenských služieb:

december 2024 / január 2025

Posledný termín na poskytovanie poradenských služieb:

9. marec 2025

Záverečná hodnotiaca komisia po ukončení projektov a prezentovanie výsledkov a dosiahnutých cieľov projektov prijímateľov:

najneskôr v týždni 17. - 23. marec 2025

V rozpočtovom roku ŠR2024 sa zverejňuje výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory v rámci Schémy minimálnej pomoci na podporu rodinného podnikania formou poradenstva dňa 30. októbra 2024. Formulár žiadostí, povinné prílohy, podmienky a postup žiadania nájdete TU.

Ďalšia výzva na poskytovanie odborného poradenstva v otázkach nástupníctva a generačnej výmeny rodinného podniku sa plánuje vyhlásiť v polovici roku 2025.